Möt Bons Sebastian Andersson

– Konsultchefen med passion för att se andra lyckas

Bons Sebastian Andersson, konsultchef på Loxodonta
Loxodontas symbol

När Bons Sebastian Andersson klev in på Loxodonta sommaren 2017 hade han redan många år i IT-branschen bakom sig. Idag är han operativ konsultchef och en av tre som bär huvudansvaret för konsultverksamheten på Loxodonta – men det som driver honom mest är inte längre tekniken, utan människorna.

Bons Sebastian Andersson, konsultchef på Loxodonta

– Den yngre generationen har sprungit förbi mig gällande det tekniska, men det blir jag jätteglad över. Jag känner inte längre samma driv att vara först med den senaste tekniken. Det som driver mig idag är att få jobba med människor – att få se en ung konsult växa in i sin roll, utvecklas och lyckas. Den resan tycker jag är roligare än att grotta ner mig i de senaste teknikinnovationerna.

För Bons Sebastian är chefskapet något mer än en titel – det är att vara mentor, kollega och vän.

– Jag försöker alltid finnas där i bakgrunden, som ett stöd. Min roll är att hjälpa andra att bli lite bättre varje dag. Lyckas de, då lyckas också jag.

En wow-upplevelse

När Bons Sebastian klev in på Loxodontas kontor för första gången slog det honom direkt – här fanns en atmosfär som var helt olik allt han tidigare upplevt.

– Jag minns så tydligt känslan. Företagskulturen när jag kom var … wow. Från där jag kom ifrån var det en total kontrast. Jag minns att jag tänkte: ”Kan det verkligen vara så här bra på en arbetsplats?” Det var platt organisation, familjär känsla, tydliga värderingar. Det var en sådan kultur som fick mig att tänka om helt kring IT-branschen. Här hittade jag tillbaka till glädjen.

En kultur byggd på förtroende och tydlighet

Idag ansvarar han för ett team på cirka 30 konsulter. Sedan nyligen har även Loxodontas servicedesk blivit en del av hans ansvar.

– För mig handlar ledarskap om förtroende. Har våra konsulter förtroende för mig, då är jag nöjd. De behöver inte alltid hålla med mig i sak – det viktiga är att de känner att jag är äkta och att jag står för det jag säger. Jag vill inte spela någon roll på jobbet, jag är samma person hemma som på kontoret.

Han betonar också vikten av tydlighet.

– Jag brukar säga att det är snällt att vara tydlig. När alla vet vad som gäller och vad som förväntas, då kan man jobba tryggt. Otydlighet skapar oro, och det är det sista jag vill. Ordning och reda är inte fyrkantighet – det är omtanke.

Att känna sig välkommen

Att ta emot nya medarbetare på rätt sätt är något Bons Sebastian brinner för.

– När du kommer till Loxodonta ska du känna dig välkommen från första stund. Vi ser till att någon tar hand om dig och att du har allt du behöver från dag ett. Det värsta jag vet är när någon ny börjar och känner sig osäker eller bortglömd. Så ska det aldrig vara här.

En vanlig väg in i Loxodonta går genom servicedesken, som fungerar som en språngbräda vidare in i organisationen.

– Servicedesken är en fantastisk skola. Där får man snabbt bredd, tempo och kontakt med många olika frågor. Därifrån kan man sedan gå vidare till installation, migrering eller andra specialområden. Vi har också många praktikanter från yrkeshögskolan – och det är verkligen världens längsta och bästa anställningsintervju. Under 16 veckors praktik lär vi känna varandra, och det gör att vi kan anställa med trygghet och långsiktighet.

Framåtblick med starkt engagemang

Precis som alla företag har Loxodonta gått igenom både toppar och utmaningar. Men för Bons Sebastian är engagemanget obrutet.

– Jag vill att alla mina medarbetare ska känna den där wow-känslan som jag kände när jag började. Det är solidariteten med Loxodonta som driver mig – jag vill bidra till att vi hela tiden utvecklas tillsammans och vi blir bättre och bättre för varje dag.

Vi på Loxodonta fortsätter att bygga en kultur där människorna är i centrum. Vår övertygelse är enkel men stark: att framgång inte handlar om teknik i första hand, utan om människor som trivs, utvecklas och har roligt tillsammans.